Przejdź do treści

HID-RATION

Gdy jesteś spragniony to wiesz, że najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po szklankę wody.
A co, jeśli powiemy Ci, że niekoniecznie jest to prawdą? Oczywiście woda jest świetnym napojem nawadniającym, ale znajdzie się kilka takich, które mogą okazać się lepsze.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury.

Nawodnienie, odwodnienie – cienka granica! Od czego zależy nawodnienie wodą?

    Na poziom nawodnienia organizmu ma wpływ kilka czynników, np. częstotliwość z jaką przyjmowany jest napój, objętość jaka została wypita oraz skład. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim.

Dlaczego czasem sama woda to za mało?

Gdy jesteś spragniony to wiesz, że najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po szklankę wody.
A co, jeśli powiemy Ci, że niekoniecznie jest to prawdą? Oczywiście woda jest świetnym napojem nawadniającym, ale znajdzie się kilka takich, które mogą okazać się lepsze.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury.

Nawodnienie, odwodnienie – cienka granica! Od czego zależy nawodnienie wodą?

    Na poziom nawodnienia organizmu ma wpływ kilka czynników, np. częstotliwość z jaką przyjmowany jest napój, objętość jaka została wypita oraz skład. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim.

Wyobraź sobie, że jesteś w supermarkecie i chcesz kupić butelkę wody. Wchodzisz w alejkę z napojami, a tam kilka rodzajów tego napoju niezbędnego do życia. Część z wód jest źródlana, inne są mineralne. Każda z nich w inny sposób wpływa na nawodnienie organizmu. To samo tyczy się wody z kranu oraz wody filtrowanej. W przypadku tych dwóch ostatnich nie masz pewności jak wygląda zawartość minerałów w litrze wody. Dlaczego jest to istotne?

Jeżeli jesteś osobą pracującą fizycznie to nawodnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Nie możesz pozwolić sobie na błąd, może on skutkować ciężkimi konsekwencjami.

Odwodnienie

 Jedną z nich będzie odwodnienie, a ono jest możliwe nawet gdy wydaje Ci się, że pijesz wystarczająco dużo wody. Czemu tak się dzieje? Wybierając świadomie lub niekoniecznie świadomie wodę, która jest źródlana lub nisko zmineralizowana możesz doprowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej, która może objawiać się między innymi:

  • osłabieniem,
  • nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu,
  • obniżeniem ciśnienia krwi,
  • drgawkami.

Doprowadzając do odwodnienia lub wypijając zbyt dużą ilość napojów o niskiej zawartości elektrolitów (przewodnienie) można doprowadzić do niebezpiecznego stanu – hiponatremii.

Hiponatremia to stan niedoboru sodu we krwi, który nieleczony jest śmiertelnie niebezpieczny. Objawia się ona między innymi nudnościami, wymiotami, drażliwością, osłabieniem, a w cięższych stanach również zaburzeniami orientacji i świadomości, drgawkami, obrzękiem mózgu i niekiedy również śpiączką.

Problem leży nie tylko w wodzie ze zbyt małą ilością elektrolitów, ale również w nadmiernym spożyciu płynów wysoko zmineralizowanych. Mimo wypicia „odpowiednio dużej” ilości wody może dojść do odwodnienia organizmu spowodowanego odpływem wody z krwioobiegu do układu pokarmowego.
Jest to skutek zaburzenia stężeń elektrolitów. Można śmiało powiedzieć, że woda może okazać się trująca. Wszystko zależne jest od dawki. Dlatego osoby, które szczególnie muszą zadbać o swoje nawodnienie powinny zwracać uwagę na to co i jak piją. Tak, aby ilość i jakość płynu była dostosowana do ich trybu życia, pracy i warunków otoczenia, w którym funkcjonują.

Co nawadnia lepiej niż woda?

              Wiesz już na czym może polegać problem z wodą. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie co nawodni Cię lepiej niż woda? Jest kilka napojów, które mogą sprawdzić się lepiej od wody. Istnieje coś takiego jak wskaźnik nawodnienia napojami (WNN), który określa zmiany ilości wydalanego moczu w ciągu 2h po spożyciu wybranego napoju w porównaniu do wydalonego moczu po wypiciu płynu referencyjnego – wody. Poniżej znajdziesz listę płynów, które według tego wskaźnika nawadniają lepiej niż woda (kolejność przypadkowa):

  • sok pomarańczowy,
  • mleko pełnotłuste oraz chude,
  • cola*,
  • doustne napoje nawadniające zawierające elektrolityizotoniki, hipotniki.

 

Warto zaznaczyć, że mimo wyników wspomnianego badania to woda powinna stanowić podstawę i być głównym źródłem płynów w diecie osób charakteryzujących się umiarkowanym trybem życia i pracy.

Na pewno spotkałeś się z produktami, na których etykiecie widniały określenia, takie jak: elektrolity bez cukru, elektrolity do picia, elektrolity dla dorosłych itp. Jest ich całe mnóstwo! Nie wszystkie są godne polecenia, dlatego warto sprawdzać produkt, na który się zdecydujesz.

*Pamiętaj, że cola mimo lepszego wyniku w tym badaniu nie powinna być napojem pierwszego wyboru. Cola to produkt bogaty w cukry, który niekorzystnie wpływa na zdrowie.

O hipotonikach słów kilka

Co jednak nawadnia najlepiej? Odpowiedź brzmi: napoje izotoniczne oraz hipotoniczne, ze szczególnym wskazaniem na te drugie. Dlaczego? Napoje hipotoniczne charakteryzują się najniższą osmolalnością, czyli stężeniem substancji rozpuszczonych w wodzie. W praktyce oznacza to, że wypijając napój hipotoniczny szybciej spowodujesz nawodnienie organizmu. Wszystko jest zasługą różnicy stężeń składników mineralnych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak szybko się nawodnić”, a jeżeli interesuje Cię czym są elektrolity lub jak uzupełnić elektrolity to sprawdź. Nasz produkt jest hipotonikiemnapojem bez cukru, który nawadnia lepiej niż woda!

Podsumowanie

    Nie chcielibyśmy abyś po lekturze tego artykułu stwierdził, że woda to kiepski wybór. Wręcz przeciwnie! Jest to prawie najlepszy wybór. Z pewnością najbardziej polecany osobom, które nie mają ciężkiej pracy, nie są wyjątkowo aktywne fizyczne, ani nie pracują w ciężkich warunkach środowiskowych. Jeżeli należysz do grupy osób narażonych na odwodnienie to zachęcamy Cię do przetestowania naszego napoju hipotonicznego, który bogaty jest w elektrolity bez glukozy i który zadba o poziom nawodnienia.

pl_PLPolish