Doprowadzając do odwodnienia lub wypijając zbyt dużą ilość napojów o niskiej zawartości elektrolitów (przewodnienie) można doprowadzić do niebezpiecznego stanu – hiponatremii.
Hiponatremia to stan niedoboru sodu we krwi, który nieleczony jest śmiertelnie niebezpieczny. Objawia się ona między innymi nudnościami, wymiotami, drażliwością, osłabieniem, a w cięższych stanach również zaburzeniami orientacji i świadomości, drgawkami, obrzękiem mózgu i niekiedy również śpiączką.
Problem leży nie tylko w wodzie ze zbyt małą ilością elektrolitów, ale również w nadmiernym spożyciu płynów wysoko zmineralizowanych. Mimo wypicia „odpowiednio dużej” ilości wody może dojść do odwodnienia organizmu spowodowanego odpływem wody z krwioobiegu do układu pokarmowego.
Jest to skutek zaburzenia stężeń elektrolitów. Można śmiało powiedzieć, że woda może okazać się trująca. Wszystko zależne jest od dawki. Dlatego osoby, które szczególnie muszą zadbać o swoje nawodnienie powinny zwracać uwagę na to co i jak piją. Tak, aby ilość i jakość płynu była dostosowana do ich trybu życia, pracy i warunków otoczenia, w którym funkcjonują.