Przejdź do treści

HID-RATION

Prowadzenie pojazdu w stanie odwodnienia może być równie niebezpieczne jak prowadzenie pojazdu po pijanemu – liczba wypadków wzrasta dwukrotnie – wskazują badania Uniwersytetu w Loughborough. Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Physiology and Behavior, na które w swoim artykule powołuje się Wall Street Journal, okazuje się, że odwodnienie podczas jazdy może być równie niebezpieczne jak prowadzenie pod wpływem alkoholu

Odwodnieni kierowcy równie niebezpieczni jak pijani?

odwodnieni kierowcy przyczyna wypadków

Prowadzenie pojazdu w stanie odwodnienia może być równie niebezpieczne jak prowadzenie pojazdu po pijanemu – liczba wypadków wzrasta dwukrotnie – wskazują badania Uniwersytetu w Loughborough

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Physiology and Behavior, na które w swoim artykule powołuje się Wall Street Journal, okazuje się, że odwodnienie podczas jazdy może być równie niebezpieczne jak prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Podczas wysokich temperatur, dolegliwości związane z upałem, stanowią zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Wysokie temperatury nie są jednakże jedynym czynnikiem wpływającym na niebezpieczne zachowania na drodze, choć są ich bezpośrednią i słabo do tej pory zbadaną przyczyną.

Naukowcy z Wydziału Sportu, Ćwiczeń Fizycznych i Nauk o Zdrowiu Loughborough University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili symulowane testy jazdy z grupą wolontariuszy, którzy byli zarówno nawodnieni, jak i odwodnieni. Testy obejmowały dwie godziny jazdy na symulatorze z różnymi przeszkodami, w tym zakrętami, progami zwalniającymi, wolno poruszającymi się pojazdami i innymi utrudnieniami, które trzeba było pokonać.

Pierwszego dnia uczestnicy testu otrzymali jedną szklankę wody do picia co godzinę. Badacze naliczyli tego dnia 47 incydentów drogowych. Następnego dnia badania uczestnicy otrzymywali tylko kilka łyków wody na godzinę, a liczba incydentów, w tym opuszczania pasa ruchu, opóźnienia hamowania i najeżdżania lub przekraczania linii oddzielających pasy ruchu czy pobocza, wzrosła do 101! Wynik ten jest porównywalny do wyniku kierowcy z 0,4 promila alkoholu we krwi.

Dlaczego tak się stało? Kiedy jesteśmy odwodnieni, reakcje naszego mózgu stają się w pewnym stopniu ograniczone. Może to prowadzić do szeregu problemów, które wpływają na jasność umysłu, czas reakcji, funkcję mięśni, a nawet nasz nastrój. Odwodnienie wpływa również na objętość i gęstość krwi, powodując bóle i zawroty głowy.

Warto pamiętać, że już niewielkie 3% odwodnienie porównywalne jest w swoich skutkach do 0.8‰ stężenia alkoholu we krwi. Według badań publikowanych przez British Medical Journal ryzyko wypadków śmiertelnych spowodowanych przy zawartości od 0.5‰ do 0.9‰ wzrasta 10-krotnie w porównaniu do 0.0‰ stężenia. Powyżej 1.2‰ stężenia alkoholu we krwi, mówimy o ryzyku już 200-krotnie większym i dotyczy ono zarówno prawdopodobieństwa wypadku jak i jego skutków. Stan odpowiadający 0.5‰ stężenia charakteryzuje się osłabieniem logicznego myślenia, koordynacji, precyzji czy samokontroli. Kierujący pojazdem ma osłabioną zdolność wykonywania nawet podstawowych manewrów – hamowania, skręcania czy zawracania.

odwodnieni zawodowi kierowcy

Niektórzy kierowcy starają się nie pić dużo wody w drodze, bojąc się, że będą musieli zatrzymywać się zbyt często, aby skorzystać z toalety. Ale skutki odwodnienia organizmu są zbyt niebezpieczne, aby je zignorować, a przerwy, choć nieznacznie wydłużają czas podróży, jednocześnie podnoszą jej bezpieczeństwo.

 Innym błędem, który często popełniają kierowcy, jest 'podkręcanie’ klimatyzacji, gdy czują się zmęczeni lub ospali. Jeśli czujesz się zmęczony, ponieważ jesteś odwodniony, klimatyzacja odwodni cię jeszcze bardziej osuszając powietrze i wraz z nim usuwając wydychaną parę wodną.

Twoje ciało jest uważane za odwodnione, gdy traci wodę równą dwóm procentom swojej wagi. Jednak negatywne skutki mogą zacząć pojawiać się już po 1% utracie wody. Pewnym sposobem na stwierdzenie, czy jesteś odwodniony, jest kolor moczu. Powinien być w większości przezroczysty, a jeśli jest zbyt żółty, może oznaczać, że potrzebujesz więcej płynów. Podróżowanie na większych wysokościach lub w bardzo wysokich temperaturach w oczywisty sposób zwiększa ryzyko odwodnienia. Nie ma magicznej liczby określającej, ile litrów wody musisz wypić dziennie, by utrzymać organizm w wymaganej formie, ale należy przyjąć jako zasadę, że trzeba po prostu pić dużo wody przed i podczas długich podróży. 

odwodnieni kierowcy przyczyną wypadków

Uczucie pragnienia pojawia się zbyt późno i nasz organizm wówczas jest już w fazie lekkiego odwodnienia, która powoduje opóźnienie reakcji motorycznych i ogólne poczucie dyskomfortu. Dotyczy to zarówno kierowców zawodowych jak i wszystkich innych prowadzących pojazdy mechaniczne. Napoje zawierające elektrolity są również dobre, a szczególnie polecane są napoje hipotoniczne, zapewniające szybsze przenikanie wody i elektrolitów do komórek. Pamiętajmy również, by pić niewielkie ilości płynów w równych odstępach czasu, wypicie całej butelki wody za jednym zamachem nie nawodni organizmu a wręcz przeciwnie, woda przyjęta w ten sposób zostanie szybko wydalona. Unikajmy również napojów słodzonych, gazowanych bądź zawierających kofeinę. Wszystkie te substancje negatywnie wpływają na utrzymanie właściwej gospodarki wodnej w organizmie.

 

Co najistotniejsze jednak, nie martwmy się o robienie przerw na skorzystanie z toalety i uzupełnienie wody. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu niż narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Parafrazując więc słynne hasło „pijesz, nie jedź” zachęcamy do wprowadzenia w życie zasady „nie pijesz wody, nie jedź”.

pl_PLPolish