Odwodnienie może znacząco zaburzać koncentrację i funkcje poznawcze, wpływając bezpośrednio na szybkość podejmowanych decyzji i działań. Może więc być niebezpieczne dla zdrowia lekarzy czy osób zajmujących się pacjentami, ale może być też bezpośrednim zagrożeniem życia dla samego pacjenta.
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim intensywny sposób pracy – pracownikom brakuje odpowiednich przerw w pracy, w których mogliby znaleźć chwilę na regularne nawadnianie. Do tego dochodzi ciągły stres, presja czasu czy konieczność długotrwałej pracy w środkach ochrony osobistej.
The Royal College of Nursing (RCN) już w 2018 roku ostrzegało na temat odwodnienia wśród pielęgniarek. Pielęgniarki będące w stanie odwodnienia mogły podejmować krytyczne dla bezpieczeństwa pacjentów decyzje. RCN nalega, aby dbać o nawodnienie, o korzystanie z przerw w pracy, a w szczególności pamiętanie o nawodnieniu także w trakcie presji wywołanej natłokiem obowiązków. Personel medyczny musi pamiętać, że przerwy w pracy nie są żadnym “luksusem” czy przywilejem – to konieczny czas, w którym mogą zadbać o siebie, a tym samym skuteczniej zatroszczyć się o pacjentów. Zmęczony, odwodniony pracownik medyczny może stwarzać niebezpieczeństwo dla siebie, jak i pacjenta.
