Przejdź do treści

HID-RATION

Ludzie produkują i piją alkohol od tysięcy lat i ma on niezliczone zastosowania w codziennym życiu. Nas jednak najbardziej interesuje to, jaki jego spożycie może mieć wpływ na odwodnienie organizmu. Okazuje się, że ogromny.

Wpływ alkoholu na odwodnienie organizmu

Ludzie produkują i piją alkohol od tysięcy lat i ma on niezliczone zastosowania w codziennym życiu. Nas jednak najbardziej interesuje to, jaki jego spożycie może mieć wpływ na odwodnienie organizmu. Okazuje się, że ogromny.

By jednak w pełni uzmysłowić sobie, jak bardzo alkohol może wpływać na odwodnienie organizmu, wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że w następstwie spożycia około 330 ml, organizm wyprodukuje około 500 ml moczu!

Ogólnie rzecz ujmując, jedna porcja alkoholu spowoduje, że oddasz dodatkowe 120 ml moczu w stosunku do normalnej ilości moczu na godzinę, czyli około 1 ml na kilogram – czyli 50 ml dla osoby 50 kg i 100 ml dla osoby o wadze 100 kg.

To dodatkowe wydalanie moczu oznacza, że ​​odwodnienie i przerażający kac są prawie gwarantowane, jeśli wypijesz jednorazowo większe ilości napojów alkoholowych.

Efekt ten dotyczy wszystkich alkoholi – piwa, wina czy alkoholi wysokoprocentowych.

Dlaczego tak się dzieje?

 Mając na uwadze, że piwo to około 95% wody i 5% alkoholu, wątroba zamienia te 5% w mniej więcej taką samą ilość wody. Powodem jest to, że alkohol oddziałuje, na przysadkę mózgową, a konkretnie na część, która reguluje ilość wody w naszym ciele.

Przysadka mózgowa wytwarza hormon zwany wazopresyną, której jednym z zadań jest ograniczenie oddawania moczu, gdy zaczynamy być odwodnieni. ADH (wazopresyna) jest uwalniania, aby wysłać organizmowi sygnał, aby zmniejszył produkcję moczu i oszczędzał wodę.

Alkohol zmniejsza produkcję wazopresyny, co z kolei zwiększa produkcję moczu. Ponieważ alkohol bardzo szybko wpływa na mózg, produkcja moczu również bardzo szybko wzrasta właśnie po spożyciu alkoholu.

Więc jak sobie z tym radzić?

Picie wody pomoże, ale nie do końca:

Picie 120ml wody na każdy kieliszek spożytego alkoholu – lub około 170 ml na piwo – pomoże zapobiec odwodnieniu i kacowi, ale nie wyeliminuje ich.

Organizm zatrzyma tylko około połowy, a nawet jednej trzeciej dodatkowej wody, którą wypijesz. Większość wydali wraz z moczem, a pod koniec wieczoru nadal będzie odwodniony.

Wypicie więc szklanki wody do każdego napoju alkoholowego z pewnością pomoże zminimalizować odwodnienie i kaca. Jednak zwiększone oddawanie moczu wpłynie negatywnie również na poziom elektrolitów w naszym ciele, w tym sodu, magnezu i potasu. Może to prowadzić do zachwiania równowagi elektrolitowej, która jest powiązana z innymi objawami kaca, takimi jak bóle głowy, nudności, złe samopoczucie i bóle ciała.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest spożywanie napoju elektrolitowego, który został opracowany w celu zapewnienia optymalnego nawodnienia i uzupełnienia utraconych składników mineralnych. Pomoże to ograniczyć kaca do minimum.

Wybierając napój elektrolitowy, warto wybierać hipotonik, który przez to, że nawadnia szybciej niż woda czy izotoniki, będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jedna tabletka HID-RATION™ to, aż 500 ml elektrolitowego napoju hipotonicznego, który świetnie sprawdzi się w tej roli.

Oczywiście należy pamiętać, że cała woda tego świata czy elektrolity, nie zapobiegną innym negatywnym skutkom alkoholu. Zarówno tym, które dotyczą zdrowia jak i tych z obszaru zachowań społecznych. Dlatego warto poszerzać świadomość i edukować również swoich pracowników o tym jakie negatywne skutki niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu.

pl_PLPolish