Przejdź do treści

HID-RATION

Często w okresach wyższych temperatur lub w mikroklimacie gorącym, pracodawcy aby wypełnić wynikające z przepisów obowiązki lub chcąc poprawić warunki i komfort pracy, udostępniają pracownikom gotowe napoje sportowe w butelkach PET. Wiąże się to niestety z problemem zagospodarowania w firmie dużej ilości dodatkowych opakowań plastikowych.

Jak przez niewielką zmianę pomogliśmy klientowi ograniczyć "produkcję" dodatkowych odpadów plastikowych z 1300 kg do 150 kg!

Redukcja odpadów plastikowych staje się w wielu firmach znaczącym elementem strategii #ESG, a butelki plastikowe po napojach dla pracowników są jedną ze składowych tego zagadnienia.

Często w okresach wyższych temperatur lub w mikroklimacie gorącym, pracodawcy aby wypełnić wynikające z przepisów obowiązki lub chcąc poprawić warunki i komfort pracy, udostępniają pracownikom gotowe napoje sportowe w butelkach PET. Wiąże się to niestety z problemem zagospodarowania w firmie dużej ilości dodatkowych opakowań plastikowych.

A jak my, przez niewielką zmianę w napojach dla pracowników, pomogliśmy klientowi ograniczyć „produkcję” tego plastiku z 1300 kg do 150 kg? I to tylko w 4-miesięcznym okresie wiosenno-letnim!

Firma zatrudnia 650 pracowników produkcyjnych i w 4 miesięcznym sezonie wiosenno-letnim wydawała im dodatkowo sportowe napoje izotoniczne w plastikowych butelkach.

W ciągu tego okresu wydawanych było uwaga: prawie 52 000 sztuk butelek napoju 500ml.

Przyjmując wagę butelki PET tego typu napoju, z nakrętką – 25 g , w ciągu 4 miesięcy „produkowane” w firmie było około 1300 kg plastikowych odpadów.

W jaki sposób zostało to zredukowane aż o 1150 kg?

Wprowadzając zamiennie w miejsce napojów sportowych w plastikowych butelkach, elektrolity dla pracowników HID-RATION™ , do uzyskania takiej samej ilości napoju potrzebujemy tylko 2600 opakowań. Każde z nich waży 17 g więc łączna waga opakowań zużytego hipotonika to około 45 kg!

Dodatkowo każdy z pracowników, na sezon letni otrzymał 2 sztuki dedykowanego bidonu 500 ml, aby swobodnie korzystać z wody dostępnej z dystrybutorów oraz do przygotowania elektrolity do picia HID-RATION™.

Łączna waga bidonów to około 100kg więc łącznie z opakowaniami po elektrolitach dla pracowników HID-RATION™ dało to:

Redukcję do 150 kg z dotychczasowych 1300 kg odpadów plastikowych!

A odpady trzeba jeszcze zagospodarować…

Dodatkową kwestią jest jeszcze proces zagospodarowania powstałych odpadów plastikowych. Ich magazynowanie czy transport w miejsce utylizacji. Wiąże się to z kolejnymi kosztami i znacznym zwiększeniem śladu węglowego.

Do pojemników trafiają często całe, niepogniecione butelki PET co dodatkowo zwiększa objętość odpadów , a np. ciężarówką o pojemności około 10 m sześciennych można przewieźć zaledwie 200-300 kg!

W omawianym przypadku to prawie 5 ciężarówek odpadów mniej!

Oczywiście sytuacją idealną byłoby całkowite wyeliminowanie plastiku z obiegu, ale nie zawsze jest to możliwe choćby przez czynniki ekonomiczne. Jednak jeśli  firma wydaje napoje sportowe w plastikowych butelkach, można ograniczyć znacząco jego ilość jak w powyższym przypadku. Można dodatkowo ograniczyć ilość plastiku poprzez zamianę plastikowych butelek wielorazowych na np. butelki metalowe lub szklane, o ile procesy produkcyjne na to pozwalają.

 

Ale jak wypełnić wynikający z przepisów obowiązek wydawania pracownikom napojów wzbogacanych w witaminy i minerały?

Co ważne, w przypadku obowiązku zapewnienia pracownikom przy pracy w wysokich temperaturach napojów wzbogacanych w witaminy i minerały, nie ma konieczności kupowania gotowych napojów.

Jeżeli pracownicy mają dostęp do wody pitnej, wynikający z przepisów obowiązek spełnimy wydając pracownikom elektrolitowy suplement diety w formie tabletek rozpuszczalnych – taki jak np. HID-RATION™

Jeśli powyższy artykuł Was zainteresował i być może w Waszych firmach też można w ten sposób ograniczyć „produkcję” plastiku oraz przyczynić się do ochrony środowiska, skontaktujcie się z nami. Chętnie doradzimy jakie rozwiązania wprowadzić.

#LessPlastic #ESG #StayHIDrated #WorkHydrated

 

pl_PLPolish